تبلیغات
بلوط - مطالب خرداد 1392

شارژ ایرانسل

فال حافظ

دهکده ی اطلاعات

 


ساخت قطب نما (83 سال قبل از میلاد)

83  سال قبل از میلاد

قطب نمای مغناطیسی که وسیله ای است برای یافتن جهت رو به شمال در موقع جهت یابی اصولا یک عقربه مغناطیسی است که در جعبه ای آویزان بوده و می تواند آزادانه روی محوری بچرخد عقربه با محور شمال جنوب میدان مغناطیسی زمین همراستا می شود.

کشف اینکه عقربه مغناطیسی همواره در امتداد شمال جنوب قرار می گیرد در چین اتفاق افتاد و در کتاب لوون هنگ توضیح داده شده است. در قرن نهم هعم قطب نماهای با عقربه شناور و هم قطب نماهای با عقربه چرخان که امروزه می شناسیم توسط چینی ها توسعه یافته اند دریانوردان ایرانی این قطب نما ها را از چینی ها به دست آوردند و بعضی از آنها را با ونیزی ها معامله کردند.

در سال 1187 نویسنده انگلیسی الکساندر نکام ( 1217 تا 1157 ) توصیف می کند که در کشتی نشانه ای وجود داشت که می توانست حتی وقتی که ستاره قطبی زیر آبرها پنهان بود مسیر مورد تعقیب را شنان دهد.

قطب نما

قطب نمای ژیرسکوپی در سال 1905 در آمریکا توسط آلمرآمبروز اسپری (1860 تا (1930  اختراع شد و اکنون وسیله ای عادی در هواپیما و کشتیها در دریاست این وسیله خیلی مهم از اندازه حرکت زاویه ای ژیروسکوپ با نیروی حاصل از دوران زمین برای نگهداری جهتگیری محور چرخش استفاده می کند و بنابراین یک مرجع جهتدار پایدار حاصل می شود.

قطب نما که توسط چینی ها توسعه یافت به دریانوردان امکان می دهد تا به دقت در شرایط ابری کشتیرانی کنند.
کلمات کلیدی : ساخت قطب نما (83 سال قبل از میلاد) , قطب نمای مغناطیسی , آلمرآمبروز اسپری , کشتیرانی , قطب نمای ژیرسکوپی , دریانوردان , ستاره قطبی ,
نویسنده : میلاد زینالی لکی تاریخ : جمعه 31 خرداد 1392 موضوع : دانستنی جالب و خواندنی      نظرات

کشف اثر انگشت به عنوان شناساگری بی همتا
گرچه اختراعات جدیدی مانند میکروسکوپ مرکب وآزمایشگاه جرم شناسی حایز اهمیت بوده اند، احتمالا استفاده ازاثرانگشت، حساسترین پیشرفت درتاریخ علم جرم شناسی به شمار می آمده است. استفاده ازاثرانگشت یکی ازمهمترین پیشرفت ها درمتکامل شدن علم جرم شناسی بوده است.
اثرانگشت شامل چندین الگو ازانواع برجستگی روی نوک انگشتان اشخاص است . این برجستگی ها ازپیچ خوردگی، قوس ، یا برجستگی های همسطح و حلقه ، یا برجستگیهای روی خود خم شده تشکیل می شوند.
اثر انگشت


ادامه مطلب
کلمات کلیدی : اثر انگشت , کشف اثر انگشت به عنوان شناساگری بی همتا , سیستم هنری , پلیس , میکروسکوپ , اسکاتلند یارد , ویلیام هرشل ,
نویسنده : میلاد زینالی لکی تاریخ : جمعه 31 خرداد 1392 موضوع : دانستنی جالب و خواندنی      نظرات

داستان کوتاه امتحان فیزیک

سوال زیر یکی از سوالات امتحان فیزیک در دانشگاه کپنهاگ بود.

توضیح دهید که چگونه می توان با استفاده از یک فشارسنج ارتفاع یک آسمان خراش را

اندازه گرفت؟

فیزیک-physics

یکی از دانشجویان چنین پاسخ داد: به فشار سنج یک نخ بلند می بندیم.. سپس فشارسنج را از بالای آسمان خراش طوری آویزان می کنیم که سرش به زمین بخورد.ارتفاع ساختمان مورد نظر برابر با طول طناب به اضافه ی طول فشارسنج خواهد بود.ادامه مطلب
کلمات کلیدی : امتحان فیزیک , فیزیک , physics , نیلز بور , فیزیکدان دانمارکی , فشارسنج , دانشجو ,
نویسنده : میلاد زینالی لکی تاریخ : پنجشنبه 30 خرداد 1392 موضوع : داستان کوتاه      نظرات


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.


تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به بلوط می باشد.